> ODBORNOSTI > HOLUBI > Řády, směrnice a dokumenty > Směrnice pro výuku adeptů
Směrnice pro výuku a vzdělávání adeptů na posuzovatele okrasných a užitkových holubů
1) ÚVOD
Adeptem na posuzovatele okrasných a užitkových holubů se může stát každý člen základní nebo speciální organizace Českého svazu chovatelů starší šestnácti let, který je chovatelem okrasných a užitkových holubů. Adept, člen ZO ČSCH cizí národnosti nebo cizí státní příslušnosti, musí mít dobrou znalost českého jazyka v mluvené i psané formě.
2) PPŘIHLÁŠKA ZA ADEPTA NA POSUZOVATELE HOLUBŮ
a) Přihláška za adepta na posuzovatele holubů je k dispozici v odborném oddělení ČSCH a ke stažení na internetových stránkách ČSCH (www.cschdz.eu).
Přihláška musí obsahovat všechny údaje dle předtisku, tzn. osobní údaje – jméno, příjmení, datum narození, adresu trvalého, příp. přechodného pobytu a další kontaktní údaje (telefon, e-mail), údaj o délce členství a funkcích v ČSCH a údaje o chovu holubů (délka chovu, chované druhy a plemena).
Přihláška musí být potvrzena ZO ČSCH, OO ČSCH a případně klubem. Potvrzení musí být provedeno razítkem a podpisem statutárního zástupce.
Vyplněná a potvrzená přihláška musí být zaslána na adresu: ČSCH – odborné oddělení, Maškova 3, 182 53 Praha 8 – Kobylisy.
b) Garant – garantem může být aktivní člen sboru posuzovatelů, který má ke své činnosti dostatečné pedagogické schopnosti, které prokazuje např. pořádáním školení pro chovatele, provádí otevřené posuzování holubů za účasti zájemců z řad chovatelů, přednáší na školeních posuzovatelů apod. Garant se aktivně podílí na výuce adepta po celou dobu jeho vzdělávání.
Případné nedostatky v průběhu vzdělávání adepta konzultuje s členem komise posuzovatelů zodpovědným za výchovu adeptů. Sjednává nápravu případných nedostatků zjištěných ať už v rámci teoretického, nebo praktického vzdělávání. Je hlavní zodpovědnou osobou za vzdělávání jednoho konkrétního adepta. V případě, že adept se svým garantem řádně nekomunikuje, může ze své funkce písemně odstoupit. Vykonávání funkce garanta je předpokladem pro odborný růst posuzovatele a jeho zařazení dle kariérního řádu.
3) PŘIJÍMACÍ POHOVOR
Přijímací pohovor provede 3členná komise, vedená členem komise posuzovatelů ústně na některém školení, nebo při jiné příležitosti. K přijímacímu pohovoru přivádí zájemce garant, kterého si sám iniciativně vybral. V případě, že zájemce o výkon funkce adepta si garanta nevybral sám, určí mu ho komise sboru posuzovatelů a to s ohledem na příslušné místo bydliště. Adept při pohovoru odpovídá na dotazy lektora ze základních oblastí chovu holubů a znalostí plemen holubů. Součástí přijímacího pohovoru může být i poznávací test. Výsledek přijímacího pohovoru je oznámen uchazeči bezprostředně po ukončení a vyhodnocení přijímacích pohovorů.
4) KLUBOVÝ ADEPT
Klub může nominovat svého člena na klubového adepta, je ovšem nutné potvrzení mateřské ZO. Adept je přijat po přijímacím pohovoru se standartním požadavkem na znalosti problematiky posuzování. Klubový adept má vždy svého garanta z řad klubu, který ho nominoval, ten je povinen vždy na konci roku podat zprávu o práci adepta.
Klubový adept může samostatně posuzovat na speciální výstavě klubu, již od přijetí za adepta avšak pouze se souhlasem vedoucího posuzovatele výstavy, ten má oprávnění posuzování klubového adepta odmítnout. V případě, že klubový adept posuzuje, odpovídá vedoucí posuzovatel SV za posouzení klubového adepta. Klubový adept může posuzovat pouze na SV klubu, který jej nominoval a může být nominován pouze jedním klubem. Posuzuje pouze plemena holubů, která jsou v klubu sdružena.
Klubový adept může posuzovat nejvýše SV klubu nejdéle 3 roky od přijetí za adepta, nejpozději ve 3 roce působení musí složit závěrečné zkoušky na posuzovatele. V případě, že závěrečné zkoušky nesloží, nemůže již samostatně posuzovat na SV klubu ani v době než absolvuje opravnou zkoušku. Opravnou zkoušku muže absolvovat pouze jednou.
Klub, který nominuje klubového adepta složí vratnou kauci ve výši 3.000, - Kč, která je klubu vrácena po absolvování úspěšné závěrečné zkoušky na posuzovatele holubů.
Klubový adept nemá nárok na odměnu za posuzování a cestovní náhrady.
Pro klubového adepta jinak platí všechny ostatní všeobecné podmínky adepta jako je počet absolvovaných výstav, školení atd.
5) ZAČÁTEK VÝUKY
Výuka adeptů na posuzovatele holubů začíná ihned po splnění předepsaných povinností, tzn. po zaevidování „Přihlášky“ a po provedení přijímacího pohovoru s kladným výsledkem. Po splnění těchto povinností je adeptovi zaslán „Průkaz adepta na posuzovatele“, ve kterém jsou mu potvrzovány účasti na školeních (teoretických i praktických), a který ho opravňuje ke vstupu na výstavy pořádané ČSCH v době posuzování zvířat. Adept je povinen vlastnit platný vzorník plemen holubů vydaný nebo schválený ÚOK. Výuka adeptů trvá minimálně 24 měsíců, nežli se adept přihlásí k vykonání závěrečné zkoušky.
Za přípravu, výuku a metodickou přípravu výuky adeptů zodpovídá člen komise posuzovatelů pověřený vzděláváním adeptů. O stavu a úrovni přípravy adeptů průběžně informuje komisi posuzovatelů. Metodiku vzdělávání pro každý kalendářní rok schvaluje ÚOK, která je rovněž průběžně informována o úrovni a průběhu vzdělávání adeptů.
6) TEORETICKÁ ŠKOLENÍ
Teoretická školení adeptů jsou jedno až dvoudenní. Adepti se pravidelně zúčastňují školení posuzovatelů holubů.
Jednou až dvakrát ročně jsou pořádána specializovaná školení adeptů se zaměřením na konkrétní skupiny holubů. Tato školení se pořádají za účasti nejlepších odborníků, specialistů posuzovatelů pro aktuálně přednášené skupiny plemen holubů. Lektoři by měli mít pedagogické schopnosti a podléhají schválení UOK. Mohou to být i odborníci, kteří nejsou posuzovateli holubů. Na specializovaných školeních provádějí všichni zúčastnění adepti praktické a samostatné posouzení holubů a to 10 až 20 ks vystavených holubů dané skupiny plemen. Výsledky posuzování jednotlivých adeptů jsou poté konkrétně vyhodnoceny a konzultovány s přítomnými adepty.
Součástí každého specializovaného školení je i teoretická část zaměřená na anatomii, zdravovědu a genetiku holubů. Platí zásada, že všechny teoretické otázky, které může adept na závěrečné zkoušce dostat a budou v plném rozsahu probrány v teoretické části školení. Na každém specializovaném školení budou adepti podrobeni testu z do této chvíle probrané teorie. Úspěšné vykonání teoretického testu je podmínkou k podání přihlášky z vykonání závěrečné zkoušky. V průběhu roku bude probíhat teoretická výuka adeptů korespondenční formou pomocí internetu. Za tuto část školení, která bude průběžně vyhodnocována je zodpovědný člen komise posuzovatelů pověřený vzděláváním adeptů.
Teoretické školení je pro adepta povinné, pokud byl k účasti na školení vyzván pozvánkou. Nemůže-li se adept školení zúčastnit, řádně se omluví do stanoveného termínu. V určitých případech je možné stanovit náhradní termín teoretického školení. Opakovaná neomluvená neúčast na školení může být důvodem k vyškrtnutí z evidence adeptů nebo nepřipuštění k závěrečným zkouškám.
7) PRAKTICKÁ ŠKOLENÍ
Praktická školení absolvuje každý adept individuálně na výstavách všech stupňů, kde získává odborné znalosti a zkušenosti od posuzovatele. Tato školení si nechá potvrdit posuzovatelem v „Průkazu adepta …“. K tomu, aby mohl být adept připuštěn k závěrečné zkoušce, je nutné absolvovat minimálně 20 výstav s minimálně 8 různými posuzovateli na výstavách všech stupňů, tzn. nejen místních, okresních a krajských, ale i celostátních a speciálních. Podmínkou je i účast na nejméně 4 specializovaných, nebo klubových výstavách vztahujícím se ke čtyřem okruhům u závěrečných zkoušek zkoušených skupin holubů.
8) ZÁVĚREČNÉ ZKOUŠKY
Závěrečné zkoušky se konají jednou ročně a k těmto zkouškám jsou adepti přizváni na základě doporučení člena komise posuzovatelů pověřeného vzděláváním adeptů a konzultaci s příslušným garantem. Ke zkouškám jsou připuštěni adepti, kteří v daném roce splnili všechny povinnosti předepsané touto směrnicí:
-
výuka adepta trvala minimálně 24 měsíců maximálně 48 měsíců
- adept absolvoval minimálně 20 praktických školení na výstavách všech stupňů s nejméně 8 posuzovateli
- absolvoval nejméně 4 praktická školení na specializovaných, nebo klubových výstavách vztahujícím se ke čtyřem okruhům u závěrečných zkoušek zkoušených skupin holubů.
- adept absolvoval minimálně 2 specializované školení adeptů
- adept v době výuky vystavil svoje holuby minimálně na jedné celostátní výstavě
Závěrečné zkoušky zajišťuje 3 až 5 tříčlenných komisí. Adept u každé komise vykoná část zkoušky a dle výsledku obdrží hodnocení „prospěl“ nebo „neprospěl“. U závěrečných zkoušek je vždy přítomen člen komise posuzovatelů pověřený vzděláváním adeptů.
Závěrečná zkouška se skládá ze dvou částí:
a) praktická zkouška:
- kompletní posouzení holubů včetně vyplnění oceňovacího lístku (minimálně 20 holubů alespoň ze 7 různých skupin plemen)
b) ústní zkouška:
- směrnice pro posuzování, povinnosti a činnost posuzovatele
- všeobecná genetika, barvy opeření a kresby, anatomie holuba
- technika posuzování, kategorizace vad
Každá úspěšně dokončená část zkoušky se adeptům započítává zvlášť. U praktické zkoušky se započítává každá úspěšně zvládnutá skupina plemen holubů. Každou neúspěšně složenou část zkoušek může adept opakovat. K opravné zkoušce se adept přihlásí sám prostřednictvím odborného oddělení ČSCH. Termín opravné zkoušky mu bude včas oznámen. Opravnou zkoušku lze vykonat i na školení posuzovatelů holubů.
Adept může vykonat pouze 2 opravné zkoušky. Nesloží-li adept závěrečnou zkoušku do šesti let od začátku studia, může být vyřazen z evidence adeptů.
Po úspěšném složení závěrečné zkoušky je adept zařazen do sboru posuzovatelů holubů. Získává průkaz, který jej opravňuje posuzovat okrasné a užitkové holuby na výstavách ČSCH. Razítko posuzovatele si zhotoví na své náklady dle vzoru, který poskytne odborné oddělení ČSCH.
9) PRÁVA ADEPTŮ
Adept je oprávněn:
a) získat průkaz adepta vystavený příslušnou ÚOK
b) vyžadovat, aby příslušný posuzovatel (školitel) a pořadatel výstavy či přehlídky potvrdil v průkazu aktivní účast při posuzování (školení) nebo na jiné akci, jíž se adept účastnil
c) požadovat volný vstup na výstavy a přehlídky pořádané ČSCH v den posuzování, a to těch druhů zvířat, pro jejichž posuzování se vzdělává na základě průkazu pro adepty
d) požadovat na posuzovateli, při jehož posuzování se zaučuje, potřebné vysvětlení formou dotazů tak, aby současně posuzovatele nadměrně nerušil při jeho činnosti
e) vykonat závěrečné posuzovatelské zkoušky, jakmile získá potřebné znalosti a splní všechny povinnosti dané touto směrnicí
f) pokud adept neuspěl při posuzovatelské zkoušce, má právo do 15 dnů ode dne sdělení zamítavého stanoviska požádat ÚOK o přezkoumání správnosti postupu zkušební komise.
Každé jednání adepta v rozporu s dobrými mravy nebo v rozporu se Stanovami ČSCH, Směrnicí pro posuzovatele holubů nebo touto směrnicí může vést k odebrání „Průkazu adepta“ a vyřazení z evidence adeptů.
10) NÁKLADY NA ŠKOLENÍ A VÝUKU
Cestovné na školení a závěrečné zkoušky (i opakované), jakož i ostatní další náklady související s přípravou a výukou, si hradí každý adept sám. Noclehy při školení zajišťuje ÚOK chovatelů holubů, respektive komise posuzovatelů, náklady si rovněž hradí každý adept sám.
Lektorům se hradí cestovní náklady na teoretické školení, závěrečné zkoušky, v případě potřeby náklady na ubytování.
Ing. Petr Gajda, v. r.
předseda ÚOK chovatelů holubů
Martin Smetana, v. r.
člen komise posuzovatelů holubů
Směrnice byla schválena ÚOK chovatelů holubů a Shromážděním sboru posuzovatelů dne 9. - 10. března 2019 a tímto dnem vstupuje v platnost.